logo
Mūsu darba laiks:

Maijs – Oktobris
P. – slēgts
O.T.C.P. – 9:00 – 16:00
S. Sv. – 10:00 – 17:00

Novembris – Aprīlis
P.O.T.C.P. – 9:00 – 16:00
S.Sv. – slēgts

Tālr. 63182354

Ieeja muzejā bez maksas!
sakumsLV     EN
No vēstures
Vēsture un ne tikai...
Par muzeju
Svarigākais par muzeju...
Par muižu
Par Šlokenbekas muižu...
Piedāvājam
Skolām...
Kontakti
Kā mūs atrast...Mūs atbalsta:

lvc

lvc

icom

nmkk

signum
Par muzejuŠlokenbekas muižas ansamblis ir unikāls arhitektūras piemineklis – viens no retajiem nocietinātās viduslaiku muižas paraugiem Baltijā. Tas pirmo reizi rakstos minēts 1484. gadā. Muižas ansamblis sastāv no vairākām ēkām, kuras savā starpā savieno augsts aizsargmūris ar šaujamlūkām. Ceļu muzeja ekspozīcija atrodas muižas bijušajā dzīvojamā ēkā, Kalna un Lejas ratnīcās.

Muzeja ekspozīcija
Muižas dzīvojamā ēkā var iegūt informāciju par Latvijas ceļu tīkla un ceļu nozares attīstību.
Šeit izvietotie materiāli stāsta par to, kā ceļš daudzu gadsimtu laikā audzis no takas līdz automaģistrālei, kādi bijuši pirmie baļķu un akmens ceļi, kā arī pirmie ceļu projekti. Interesanti ir mūsu gadsimta sākumā izmantotie ceļu projektēšanas un būvniecības mērinstrumenti.

Lai ceļš būtu ilgi izmantojams un labi kalpotu, ir nepieciešams par to rūpēties. Tādēļ sava vieta muzejā ierādīta arī materiāliem, kas stāsta par ceļu remontu un uzturēšanu, kā arī cilvēkiem, kas veikuši šo darbu.

Neatņemama ceļu sastāvdaļa ir tilti. Tiltiem ir veltīta atsevišķa ekspozīciju zāle “No laipas līdz iekārtam tiltam”. Te ir iespēja aplūkot dažādu tiltu konstrukcijas, maketus un projektus.


Muzejā esošo ekspozīciju noslēdz zāle, kurā var vērot ceļu darbiniekus atpūtas brīžos. Te ir materiāli, kuri vēsta gan par ceļinieku tūrisma salidojumiem, gan par agrāk tik slavenajiem ceļinieku dziesmu svētkiem.

Kalna ratnīca
Tās vietā sākotnēji bijis vārtu tornis, vēlāk klēts un tad ratnīca. Unikālas ir vismaz divus gadsimtus vecās jumta nesošās konstrukcijas, kas sastiprinātas ar koka tapām, bez nevienas naglas.
Tagad te izvietota zirgu iejūgu, ratu un ragavu kolekcija, kā arī zirgu vilkmes ierīces ceļu darbiem. Otrā stāva galerijas 24 vitrīnās ir apskatāmi materiāli par zirgkopību un zirga izmantošanu tautsaimniecībā, par zirgu sportā, mākslā, tautas dziesmās un ticējumos.


Lejas ratnīca
18. un 19. gadsimtā kalpojusi kā vēršu laidars un spirta glabātuve. Uzsākot muižas atjaunošanas darbus, tā praktiski uzcelta no jauna.
Tagad Lejas ratnīcā novietoti dažādi ceļu būves mehānismi. Šeit atrodas arī muzeja lepnums – 1924. gadā izgatavotais firmas "Marshall" tvaika veltnis un Livonijas ūdens ceļu kartes kopija, kuras oriģināls zīmēts 1573. gadā.
Latvijas Ceļu muzejs, Šlokenbekas muiža, Milzkalne, Smārdes pag. Engures nov. LV-3148, Tālr. 63182354, e-pasts: muzejs@lvceli.lv